مجلس ترحیم مجازی

درگذشت یک شخص برای همه عزیزان و نزدیکان او می‌تواند تجربه‌ای بسیار تلخ و ناگوار باشد. اگرچه که بار غم و اندوه فوت شخص درگذشته برای بستگان او بسیار سنگین است، اما با برگزاری یک مجلس ترحیم شایسته و حضور سایر خویشان و آشنایان درد و اندوه این درگذشت تا حدی تسکین می‌یابد. مجلس ترحیم مراسمی است که با همین منظور برگزار می‌شود.
مجلس ترحیم، مراسمی است که از سوی بازماندگان یک شخص درگذشته برگزار می‌گردد. هدف از برگزاری مجلس ترحیم آن است که خویشاوندان و بستگان متوفی در کنار یکدیگر جمع شده و در کنار یکدیگر به همدردی و سوگواری بپردازند. مراسم مجلس ترحیم مراسمی محترم و مهم است که حضور در آن موجب تسلای خاطر نزدیکان بیمار می‌شود. این مراسم از دیرباز به شکل حضوری اجرا می‌شده اما امروزه این مراسم می‌تواند در بستر اینترنت و به صورت مجازی برگزار شود.
مراسم مجلس ترحیم پیشینه‌ای طولانی دارد. از پیش از ورود اسلام به ایران، این مراسم با آداب خاصی در میان مردم برگزار می‌شده است. درگذشتگان همواره در فرهنگ ایران اهمیت و احترام زیادی داشته‌اند و برای فوت آن‌ها مراسم‌های آبرومندانه‌ای برگزار می شد. پس از ورود اسلام به ایران، مراسم‌های بزرگداشت و ترحیم درگذشتگان نیز دستخوش تغییر شدند و رنگ و بوی اسلامی به خود گرفتند.
مجلس ترحیم با هدف آمرزش خواهی و قرائت فاتحه و اهدای آن به روح فرد متوفی برگزار می‌شود. خویشان و نزدیکان شخص درگذشته که در مراسم او شرکت می‌کنند با سیاه پوشیدن و ختم قرآن به گرامیداشت یاد و خاطره او می‌پردازند و از این طریق به آرامش خاطر بازماندگان کمک می‌کنند.
مجلس ترحیم اشکال مختلفی دارد که در فرهنگ‌های گوناگون با یکدیگر متفاوت هستند. رایج ترین اشکال مجلس ترحیم عبارتند از مجلس ختم، هفتم، شب چهل و سالگرد درگذشت.
امروزه به دلیل عوامل مختلفی، برگزاری مجلس ترحیم به صورت فیزیکی و حضور در آن با مشکلاتی روبرو است. یکی از این مشکلات فاصله دور میان سایر خویشاوندان شخص متوفی و محل برگزاری مراسم است. گاهی این دور بودن موجب می شود برخی از افرادی که مایل به حضور در مجلس ترحیم هستند نتوانند به این مراسم برسند.
اما در حال حاضر، اصلی ترین مشکل در برگزاری مراسم مجلس ترحیم به صورت فیزیکی، شیوع بیماری کرونا است. شیوع ویروس Covid-19 موجب شد تا تغییرات بسیار گسترده و قابل توجهی در سبک زندگی مردم در سراسر دنیا پدید آید. همه گیری و قدرت شیوع بالای این ویروس باعث شده است تا کسب و کارهای زیادی آسیب ببینند و مردم نتوانند مانند دوران قبل در کنار یکدیگر جمع شده و به معاشرت بپردازند. برگزاری مجلس ترحیم نیز از این ویروس آسیب دیده است؛ خویشاوندان و بستگان عزادار به علت بیماری کرونا قادر نیستند برای برگزاری مراسم گرد هم جمع شده و به سوگواری بپردازند.
شیوع بیماری Covid-19 بسیاری از فعالیت‌های مردم را به سوی فضای مجازی و بستر اینترنت هدایت کرد. مردم به جای رفتن به سینما از طریق سرویس‌های اشتراکی اینترنتی به تماشای فیلم می‌پردازند و به جای رفتن به فروشگاه، خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می‌دهند. حتی کلاس‌های درس نیز به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌گردند. در این بین، برگزاری مجلس ترحیم مجازی، راهکاری است که می‌تواند مشکلات مختلفی را حل کند.
برگزاری مجلس ترحیم مجازی این امکان را فراهم می‌آورد که حتی با وجود بیماری کرونا و مشکلات ناشی از آن، یاد و خاطره شخص متوفی به شکلی آبرومندانه و با احترام زنده بماند. اگرچه که خویشاوندان و نزدیکان متوفی نمی‌توانند در کنار یکدیگر باشند و همدردی خود را به صورت حضوری و فیزیکی ابراز کنند، اما این امکان در فضای وبسایت مجلس ترحیم مجازی به خوبی فراهم شده است.
به این ترتیب، با استفاده از سایت مجلس ترحیم مجازی و بهره گیری از امکانات این، این فضا برای عزاداران گرامی فراهم شده تا بتوانند مجلسی به صورت آنلاین برای گرامیداشت یاد و خاطره عزیزان از دست رفته خود برگزار کنند. این مراسم به جای آن که در مسجد، تکیه یا منزل شخص خاصی برگزار شود، به صورت آنلاین برگزار شده و افراد بسیاری از نقاط مختلف دنیا می‌توانند در آن شرکت کنند.